Dr. Erkan Yula Immunity Clinic

Esansiyel Tremor (El Titremesi)

Esansiyel Tremor halk diliyle el titremesi en sık görülen hareket bozukluğudur. Hastalıklar ailevi tremor, kalıtsal tremor ve iyi huylu tremor gibi üç şekilde adlandırılmaktadır. Özellikle alkol yoksunluğu sendromu, beyin ve beyincik hastalığı yaşayan, 60 yaş ve üzeri kişilerde sıklıkla görülmektedir. Hastalığı olanlar ellerini ve parmaklarını kontrol dışı titretmektedir. Eşyaları ve nesneleri kavramada güçlük yaşayabilirsiniz. Günlük yaşantınızı felç ederek büyük sorunları beraberinde getirmektedir. Kaşık tutmakta bile zorluk çekebilirsiniz.

Tek başına görülebildiği gibi birçok hastalıkla da beraber görülebilmektedir. Yemek yerken, eşya taşırken veya yazı yazarken titreme şiddetinde artış gözlenmektedir. Eğer tedaviye başlanılmazsa rahatsız edecek boyutlara kadar gelebilmektedir.

Esansiyel Tremor Tanı Yöntemi

Esansiyal Tremor hastalığı cinsiyet ve yaş farkı göstermeksizin çoğu kişide gözlenmektedir. Hastalık istiharat, hareket ve postural olmak üzere üç farklı şekilde sınıflandırılmaktadır. Parkinson hastalığı ile karıştırılsa da şikayetleri ile farklılık göstermektedir. Bir ilacın yan etkisi değil tamamen tek başına ve önemli bir hastalıktır. Yapılan araştırmalara göre her 10.000 kişiden 35’ i bu hastalığa yakalanmaktadır. El titremesi ile başlayan hastalık zamanla kafada sallanma, bacaklarda kontrolsüz titreme ve seste titremeye kadar gidebilmektedir. Eğer böyle bir şikâyetiniz varsa mutlaka hekim kontrolünden geçmelisiniz.

Kontrolsüz titreme veya eşyaları tutamama gibi şikâyetlerle gelen hastalara ilk önce ailede bu hastalığı yaşayıp yaşamadığı sorulmaktadır. Çünkü nedeni hala bulunamayıp genetik olduğu düşünülmektedir. Ailede el titremesi öyküsü öğrenildikten sonra bazı testler yapılmaktadır. Bu testler hem fiziki hem de tarama olabilmektedir. Tarama testleri içerisinde EMG, MR, kan ve idrar testleri mutlaka istenmektedir. Genellikle aşırı kas yorgunluğu, düşük kan düzeyi, stres, ileri yaş, aşırı kafein ve alkol tüketiminden kaynaklanmaktadır. Esansiyel Tremor tanı yöntemi tamamlandıktan sonra uygun tedaviye başlanmaktadır. İlaç tedavisi ve cerrahi tedaviler söz konusudur. Eğer esansiyel tremor yüz ve kafa bölgelerinde görülmeye başladıysa tedavi uygulanabilmektedir.

Esansiyel Tremor Hastalığından Korunma Yolları

Ailesinde bu hastalığı yaşayan kişiler Esansiyel Tremor hastalığından korunma yolları aramaktadır. Büyük aile bireylerinizde bu hastalık görünse bile bu hastalıktan korunmak mümkündür. Yaşam tarzınızda yapacağınız küçük değişiklikler sayesinde bu hastalıktan korunabilirsiniz. Öncelikle sağlığınız için alkol ve sigaradan uzak durmalısınız. Aşırı derecede kafeinli içecekler tüketmemelisiniz. Yoğun çalışma temposundan ve stresli durumlardan olabildiğince uzak durabilirsiniz.

Parmak egzersizleri, yoga ve nefes egzersizleri gibi teknikleri doğru bir şekilde denemelisiniz. Farklı hastalığınızdan dolayı kullandığınız ilaçlardan el titremelerinizin arttığını görüşeniz mutlaka doktorunuza danışmalısınız. Bazen bu tip durumlar Esansiyel Tremor hastalığını tetiklemektedir. Bu adımları uygulayarak hastalık riskinin azalmasına yardımcı olabilirsiniz.

Esansiyal Tremor Tedavisi

Esansiyal Tremor tedavisine genellikle hafif titremeler başladığı zaman başlanmalıdır. Ancak çoğu hasta bu durumu önemsemeyip doktora başvurmamaktadır. Bundan dolayı günlük yaşamınızı etkilediği zamanda başvuran hasta sayısı oldukça fazladır. Sadece el titremesi değil ayak titremesi, ses titremesi ve baş sallanması gibi sorunlarla da aynı anda mücadele edilmektedir. Esansiyel Tremor kaynaklı titremeleri azaltacak etkili ilaçlar bulunmaktadır. Ancak ilaç tedavisi deneme yanılma yöntemi ile kullanılmaktadır. Tam tedavi göremeyen hastalar mevcuttur. Bu hastalığın ilerleme durumuna bağlı cerrahi müdahalelerde uygulanmaktadır. Ne yazık ki bu kadar zor süreçlerde bile hastaların el titremesi tamamen geçmeyebilmektedir.

Doç. Dr. Erkan Yula ile EL Titremesine Uygun Çözümler

Doç. Dr. Erkan Yula Immunıty Clinic ile sizlerin sağlık sorunlarına profesyonel bir bakış açısı getirmektedir. Özellikle sunulan çalışmalar neticesinde daha pratik ve daha nitelikli sunulan çalışmalar ile birlikte alternatif tedavi yöntemlerinin getirmiş olduğu son noktayı bu alanda bulabiliyorsunuz. Akupunktur tedavisi, ozon tedavisi, stres yönetimi tedavileri gibi çalışmalar neticesinde uygun koşullarda sorunlarınıza çare olmaktadır. Bu sayede alternatif tedavi tecrübesinden yararlanmanız sizler için en ideal ve en profesyonel imkânları ortaya çıkarmaktadır. Güvenilir çözümsel süreçte, hastalarımızın morallerini yüksek tutarak, en ideal ve kişinin hasta geçmişine özel en önemli çalışmaları sunmaktayız. Bu sayede Doç. Dr. Erkan Yula Immunıty Clinic olarak sizlerin sağlık sorunlarını çözümlemek en büyük gayemiz. Profesyonel çalışmalarımızdan yararlanmak adına sizler de ilaç tedavisinin dışında alternatif çözümler arıyor iseniz mutlaka bu alanda yer alan çalışmalar göz atmalısınız. Kendi hastalık geçmişinizi minimuma indirebilmek adına bu yararlı çalışmalara katılmanızı tavsiye ederiz.

REYHAN ATALAN
REYHAN ATALAN
16:33 21 Apr 22
Erkan Yula Klinik yaklaşım uygulama yöntemleri ilgi ve sürecin takibi konusunda profesyonel bir iş çıkarıyor. Gerçekten kişiye özel bütüncül bir yaklaşımla çok başarılı bir tedavi deneyimini bizzat yaşadım. Fibromiyalji Vertigo mide bağırsak sorunları ve daha birçok kronik ağrı için başvurduğum klinikte Doç. Dr Erkan Yula ve ekibinin profesyonel çalışmaları ve samimi yaklaşımları ile çok iyi neticeler aldım. Sağlıklı olmayı artık kendimden çok uzakta gördüğüm bir süreçte tedavinin nasıl harika hissettirdiğini anlatamam. Teşekkürler Erkan Yula Klinik.
Büşra Çiçek
Büşra Çiçek
21:38 13 Apr 22
Erkan hocam bilgisi ve tecrübesine güvendiğim çok iyi bir doktordur. Yoğun baş ağrılarım sonucu uyguladığı akupunktur tedavisi sayesinde çok rahatladım.
merve aksu
merve aksu
17:59 13 Apr 22
Erkan hocama annemi götürdüm. Kronik bel ve diz ağrıları mevcuttu. Yapmış olduğu akupunktur ve ozon tedavisi sayesinde kısa sürede çok iyi sonuçlar aldık.Bilgisi ve tecrübesine güvendiğimiz bir doktor.
Songül Altınkaya
Songül Altınkaya
23:47 10 Apr 22
Erkan Yula'ya internetten ulaştım. Kîliniye gittiğimizde çok ilgiliydi ve işine hakimiyeti bizden tam not almıştı. Kîlinik tarzı yerlerle karşı ön yargılıydım her zamanErkan hocamın güven veren tavrı ve tarzı eşim ve beni kafamızdaki ön yargıyı kaldırdı.Onun için paradan çok hastanın hastalığına şifa bulması ve iyileşmesi önceliktiBen hocama erken menopoz hastalığım için başladım çok şükür güzel sonuçlar aldık.Erkan hocama tedaviye başladığımdan 5 ay önce iki beyin ameliyatı ve korana geçirmiştim ameliyat sonrası uyku sorunum iç sıkıntılarım depresif hallerin ve çok vücut halsizliklerim vardı . Erkan hocam akapuntur ve ozan tedavisi uyguladı Allah'ın izniyle şifa buldum ve çok çok iyiğim şuanda da tedaviye devam ediyorum . Çevremdeki kişilere de önerdim onlara da uyguladığı tedaviler çok iyi geldi. Rabbim Erkan hocamdan razı olsun onun gibi dürüst ve işinin ehli hekimleri çoğaltsın inşallahhh
Sema Yaşar
Sema Yaşar
12:51 09 Apr 22
Kas rahatsızlığım ve şiddetli migrenim için 2aydir kliniğe gelmekteyim. Migrenim geçti kendimi daha dinç hissediyorum. Kas rahatsızlığım içinde gitmeye devam ediyorum.cunku daha az yoruluyorum ve rahat hissediyorum. İnanıyorum ki bundanda güzel sonuçlar alacağım. Hersey icin teşekkür ediyorum.
Haluk Dündar
Haluk Dündar
07:24 06 Nov 21
Doç. Doktor Erkan Yula ve ekibi doğru teşhis ve tedavi yöntemleri ile şifa dağıtıyor. Geçici çözümler yerine kalıcı ve daha sağlıklı çözümler üretiyorlar. Ayrıca kliniğin yeri çok merkezi ve ilgi-alaka çok iyi. Erkan Bey ve ekibine bir kere daha teşekkür ederim.
Deniz Koray görücü
Deniz Koray görücü
11:47 28 Mar 21
Ne mutlu sana, sn meslektaşım değerli arkadaşım. Her zaman başarılı oldun. Hastaların ne kadar şanslı.
See All Reviews
js_loader