Esansiyel Tremor Alternatif Tedavi Merkezi

El Titremesi (Esansiyal Tremor)

Dr. Erkan Yula Immunity Clinic

Esansiyel Tremor Nedir?

Esansiyel Tremor halk diliyle el titremesi en sık görülen hareket bozukluğudur. Hastalıklar ailevi tremor, kalıtsal tremor ve iyi huylu tremor gibi üç şekilde adlandırılmaktadır. Özellikle alkol yoksunluğu sendromu, beyin ve beyincik hastalığı yaşayan, 60 yaş ve üzeri kişilerde sıklıkla görülmektedir. Hastalığı olanlar ellerini ve parmaklarını kontrol dışı titretmektedir. Eşyaları ve nesneleri kavramada güçlük yaşayabilirsiniz. Günlük yaşantınızı felç ederek büyük sorunları beraberinde getirmektedir. Kaşık tutmakta bile zorluk çekebilirsiniz.

Tek başına görülebildiği gibi birçok hastalıkla da beraber görülebilmektedir. Yemek yerken, eşya taşırken veya yazı yazarken titreme şiddetinde artış gözlenmektedir. Eğer tedaviye başlanılmazsa rahatsız edecek boyutlara kadar gelebilmektedir.

El Titremesi (Esansiyal Tremor) Neden Olur?

Esansiyal Tremor hastalığı cinsiyet ve yaş farkı göstermeksizin çoğu kişide gözlenmektedir. Hastalık istiharat, hareket ve postural olmak üzere üç farklı şekilde sınıflandırılmaktadır. Parkinson hastalığı ile karıştırılsa da şikayetleri ile farklılık göstermektedir. Bir ilacın yan etkisi değil tamamen tek başına ve önemli bir hastalıktır. Yapılan araştırmalara göre her 10.000 kişiden 35’ i bu hastalığa yakalanmaktadır. El titremesi ile başlayan hastalık zamanla kafada sallanma, bacaklarda kontrolsüz titreme ve seste titremeye kadar gidebilmektedir. Eğer böyle bir şikâyetiniz varsa mutlaka hekim kontrolünden geçmelisiniz.

Kontrolsüz titreme veya eşyaları tutamama gibi şikâyetlerle gelen hastalara ilk önce ailede bu hastalığı yaşayıp yaşamadığı sorulmaktadır. Çünkü nedeni hala bulunamayıp genetik olduğu düşünülmektedir.

Esansiyel Tremor Teşhisi

Ailede el titremesi öyküsü öğrenildikten sonra bazı testler yapılmaktadır. Bu testler hem fiziki hem de tarama olabilmektedir. Tarama testleri içerisinde EMG, MR, kan ve idrar testleri mutlaka istenmektedir. Genellikle aşırı kas yorgunluğu, düşük kan düzeyi, stres, ileri yaş, aşırı kafein ve alkol tüketiminden kaynaklanmaktadır. Esansiyel Tremor teşhisi tamamlandıktan sonra uygun tedaviye başlanmaktadır. İlaç tedavisi ve cerrahi tedaviler söz konusudur. Eğer esansiyel tremor yüz ve kafa bölgelerinde görülmeye başladıysa botoks tedavisi de uygulanabilmektedir.

Esansiyel Tremor Hastalığını Önlemenin Yolları

Ailesinde bu hastalığı yaşayan kişiler Esansiyel Tremor hastalığından önlemenin yolları aramaktadır. Büyük aile bireylerinizde bu hastalık görünse bile bu hastalıktan korunmak mümkündür. Yaşam tarzınızda yapacağınız küçük değişiklikler sayesinde bu hastalıktan korunabilirsiniz. Öncelikle sağlığınız için alkol ve sigaradan uzak durmalısınız. Aşırı derecede kafeinli içecekler tüketmemelisiniz. Yoğun çalışma temposundan ve stresli durumlardan olabildiğince uzak durabilirsiniz.

Parmak egzersizleri, yoga ve nefes egzersizleri gibi teknikleri doğru bir şekilde denemelisiniz. Farklı hastalığınızdan dolayı kullandığınız ilaçlardan el titremelerinizin arttığını görüşeniz mutlaka doktorunuza danışmalısınız. Bazen bu tip durumlar Esansiyel Tremor hastalığını tetiklemektedir. Bu adımları uygulayarak hastalık riskinin azalmasına yardımcı olabilirsiniz.

El Titremesi (Esansiyal Tremor) Tedavisi

Esansiyal Tremor tedavisine genellikle hafif titremeler başladığı zaman başlanmalıdır. Ancak çoğu hasta bu durumu önemsemeyip doktora başvurmamaktadır. Bundan dolayı günlük yaşamınızı etkilediği zamanda başvuran hasta sayısı oldukça fazladır. Sadece el titremesi değil ayak titremesi, ses titremesi ve baş sallanması gibi sorunlarla da aynı anda mücadele edilmektedir. Esansiyel Tremor kaynaklı titremeleri azaltacak etkili ilaçlar bulunmaktadır. Ancak ilaç tedavisi deneme yanılma yöntemi ile kullanılmaktadır. Tam tedavi göremeyen hastalar mevcuttur. Bu hastalığın ilerleme durumuna bağlı cerrahi müdahalelerde uygulanmaktadır. Ne yazık ki bu kadar zor süreçlerde bile hastaların el titremesi tamamen geçmeyebilmektedir.

El Titremesi Doğal Tedavi

 Dr. Erkan Yula Immunıty Clinic ile sizlerin sağlık sorunlarına profesyonel bir bakış açısı getirmektedir. Özellikle sunulan çalışmalar neticesinde daha pratik ve daha nitelikli sunulan çalışmalar ile birlikte alternatif tedavi yöntemlerinin getirmiş olduğu son noktayı bu alanda bulabiliyorsunuz. Akupunktur tedavisi, ozon tedavisi, stres yönetimi tedavileri gibi çalışmalar neticesinde uygun koşullarda sorunlarınıza çare olmaktadır. Bu sayede alternatif tedavi tecrübesinden yararlanmanız sizler için en ideal ve en profesyonel imkânları ortaya çıkarmaktadır. Güvenilir çözümsel süreçte, hastalarımızın morallerini yüksek tutarak, en ideal ve kişinin hasta geçmişine özel en önemli çalışmaları sunmaktayız.

Dr. Erkan Yula Immunıty Clinic ile El Titremesi (Esansiyal Tremor) hastalığının, Doğal Tedavi yöntemi olarak bildiğimiz alternatif tıp tekniklerini kullanarak tedavisi mümkündür. Profesyonel çalışmalarımızdan yararlanmak adına sizler de ilaç tedavisinin dışında alternatif çözümler arıyor iseniz mutlaka bu alanda yer alan çalışmalar göz atmalısınız. Kendi hastalık geçmişinizi minimuma indirebilmek adına bu yararlı çalışmalara katılmanızı tavsiye ederiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.