Bağışıklık Güçlendirme Merkezi

Bağışıklık Sistemini Güçlendirme

Dr. Erkan Yula Immunity Clinic

Bağışıklık Güçlendirme Tedavisi

Bağışıklık sistemi insan vücudunu sadece biyolojik tehditlere yani virüs ve bakteri gibi mikroorganizmalara karşı koruyan bir kalkan olarak bilinse de aslında kimyasal, fiziksel hatta zihinsel tehditlere karşı da koruyan, anne karnından doğduğumuz günden ömrümüzün son gününe kadar aktivitesini sürdüren oldukça karmaşık mekanizmaları olan bir sistemdir. Bağışıklık; kişinin bedenini ona zarar vermesi muhtemel tehditlere karşı geliştirdiği doğal ve kazanılmış sistemlerle korur. Bağışıklığı güçlü tutmak için doğal yaşamı taklit etmeliyiz.

Bağışıklık sistemi genetik faktörlerden etkilendiği gibi kişinin çevresel ortamı, yeme içme alışkanlıkları, stres düzeyi gibi birçok faktörden etkilenir. Birçok kişi kalorisi yüksek yemek yemenin kendilerini kuvvetlendireceğini düşünür. Halbuki durum tam tersidir. Sık ve yüksek kalorili besinler, karbonhidrat ve katkı gıdası içeren besinler kişiyi mikroorganizmalara karşı zayıflatır. Çünkü insülin direnci ve kronik enflamasyona yol açar. Durum kanserde de benzerdir. Japonlar 2016 yılında tıp alanında Nobel ödülü aldılar. Açlığın kanser hücrelerini nasıl gerilettiğini açıkladılar. Düzenli ve derin uyuyamamak ve sedanter yaşam (hareketsiz yaşam) diğer önemli parametreler ve gereksiz antibiyotik kullanımı bağısıklık sistemimizi doğrudan etkilemektedir. Antibiyotikler bizim bağışıklık sistemimizin bir parçası gibi çalışan iyi huylu bakterileri, probiyotik bakterileri ne yazık ki yok etmekte.

Ortak kullanım alanlarında, iş yerlerinde, dışarı ile temasta ve tükettiğimiz gıdalarda zararlı etkenlerle karşılaşabiliriz. Bu etkenler çeşitli yollarla vücudumuzun içerisine alınmaktadır. Bağışıklık sistemimiz hastalık yapıcı bu maddeleri algılayarak kendini koruma altına almaktadır. Kişinin yaşamının devam edebilmesi için zararlı maddelere karşı mücadele etmektedir. Hava, temas ve damlacık yolu ile bulaşan mikrop, virüs ve alerjenlere karşı korumaktadır. Savunma mekanizması oluşturarak hastalıklarla mücadele etmektedir. Bağışıklık sistemimiz ne kadar güçlü olursa enfeksiyon hastalıkları ile o kadar kolay mücadele edebiliriz. Bununla birlikte bağışıklık sisteminin enfeksiyon ajanlarına aşırı yanıt vermesi de ciddi sonuçlara yol açabilmektedir. Bundan dolayı bağışıklık güçlendirme tedavisi daha doğru tabirle bağışıklık sisteminizin dengede olması için uygulanan tedavi elzemdir.

COVID-19 ve Bağışıklık Güçlendirme

Ne yazık ki tüm dünyayı etkileyen bu virüs, çocuk, genç ve yaşlı ayırımı yapmaksızın ciddi etkilere yol açabilmektedir. Her ne kadar birçok başlıkta kısıtlı bilgilerimiz olsa da Covid-19 hakkında günden güne yeni bilgiler elde etmekteyiz. Farklı ülkelerdeki istatistiklere bakıldığında 50 yaş ve üzeri yaş gruplarının riskli grupları oluşturdukları görülmektedir. 

Her yaş grubunda madde bağımlısı, sigara ve alkol kullanan, hareketsiz yaşam tarzı bulunan, dengeli beslenmeyen kişilerde can kayıpları olduğu gibi risk faktörü taşımayanlarda da ölümler görülebilmektedir. Bu noktada birçok mikroorganizmada da olduğu gibi COVID-19 ve bağışıklık güçlendirme için düzeltilebilir risk faktörlerinin tespit edilmesi gerekmektedir. Epidemiyolojik çalışmalar sonucunda hastalığı yenmek için bağışıklığınızın dengeli ve yeterince etkin cevap verebiliyor olması raporlanmıştır. Bu nedenle bağışıklığınızı güçlendirecek yaşam tarzı, besin ve gerekirse gıda takviyeleri almanız gerekebilir. Stresli ve yoğun iş temposundan uzak durmalısınız. Düzenli olarak egzersizlerde bulunmalısınız.

Bağışıklık Sistemi Güçlendirme Uygulamaları

Pandemi sebebi ile çoğu kişi bağışıklık sistemi güçlendirme uygulamaları aramaktadır. Aslında yaşam tarzınızı değiştirerek bunları yapmak oldukça mümkündür. Kalorisi düşük ama besin değeri yüksek gıdalarla beslenmelisiniz. Aşırı yağlı, asitli, trans yağlar ve işlenmiş gıdalardan uzak durmanız gerekmektedir. Sıklıkla Akdeniz tipi beslenme hemen herkese uygun bir modeldir. Balık, kuru baklagiller, süt, kefir, yoğurt ve hayvansal gıdalara yönelebilirsiniz. Yeşil yapraklı sebzeler sınıfında yer alan semizotu, nane, dereotu, marul ve ıspanak gibi besinleri alabilirsiniz. A vitamini, C vitamini, folik asit içerikli ve Omega 3 yağları sizi antioksidan ihtiyacınızı karşılamaktadır. Beslenme tarzınızı bu yönde değiştirirseniz güçlü bir bağışıklık elde edebilirsiniz. Vücut direncinizin artması için besinler kadar su da önemlidir. Günde 2 litre suyun altına düşmeden bağışıklığınızı güçlü tutabilirsiniz.

Bağışıklık sisteminizde güçlü tutabilmek için yeteri kadar ve kaliteli uyumanız gerekmektedir. Günde en az 6 saat uyumaya dikkat etmelisiniz. Gece saatlerine gelecek şekilde uyumanız oldukça önemlidir. Bu sayede melatonin ve serotonin hormonu salgılanarak hastalıklarla daha kolay mücadele edebilirsiniz. Stresinizi ve iş yoğunluğunuzu kontrol etmelisiniz. Nefes egzersizleri, yoga, yürüyüşler ve düzenli spor yapabilirsiniz. Tütün, sigara ve alkol gibi vücut dengesini bozacak alışkanlıklardan uzak durmalısınız. Yaşam ve beslenme tarzınızı değiştirerek bağışıklığınızı güçlendirebilirsiniz. Ancak bunlar yeterli değildir. Uzman yardımı ile gıda takviyesi ve vitaminler kullanabilirsiniz. Yapılacak çeşitli kan testlerine bağlı olarak doktorun önerdiği ürünleri kullanmalısınız.

Bağışıklık Güçlendirme Merkezi

 Dr. Erkan Yula bağışıklık güçlendirme merkezinde birçok farklı çözüm bulunmaktadır. Kişiye özel olan ayrıntılı değerlendirmeler ve farklı uygulamalar dahilinde sizler de bağışıklık sisteminizi güçlendirmeye yardımcı birçok yönteme ulaşabilirsiniz. Güvenilir ve kaliteli yapıda, sağlam yapıdaki uygulama ve teknikleri ile birlikte sağlığınızı önemsemekteyiz.  Dr. Erkan Yula Immunıty Clinic olarak kişiye özel destek gıdaları sunmaktayız. Bu sayede bağışıklık sisteminizin güçlenmesine yardımcı çalışmalarımız olur. Bağışıklık sisteminiz güçlendiğinde sağlığınız korunur. Bu durum iyileşmeyi de uygun şartlarda tetiklemektedir. Tıbbi beslenme imkânından yararlanarak, sizler de alternatif tedavi teknikleri ile birlikte sağlığını daha güçlü kılabilirsiniz. Özellikle yıl içinde mevsimsel geçişlerde çok hastalanan bir yapınız var ise, sürekli olarak girip ve türevleri hastalıklara yakalanıyor iseniz mikrop alma ve virüs kapma gibi unsurlar sizde çok sık oluyor ise mutlaka bağışıklık sisteminizi güçlendirmelisiniz. Bu güçlendirme ve verilen ilaçlar, tıbbi çalışmalar, ek destekler kişiden kişiye göre değişiklik göstermektedir Bu nedenle Immunıty Clinic sizler de kişisel ve bireysel uygun çözümler bulunmaktadır.